UPDATE 20. 7. 2023
Tento příspěvek jsem sepisovala loni v létě, v době, kdy ekonomická krize na srí Lance vyvrcholila odstoupením prezidenta a situace se pomalu začínala stabilizovat. Nyní, rok poté, už jako turisté nepocítíte vůbec žádná omezení. Zemi jsem od té doby navštívila dvakrát, jednou i s malými dětmi, a mohu zodpovědně říct, že není čeho se bát. Srí Lanka je taková, jaká bývala před krizí, a čeká na to, až objevíte její krásy. Starý příspěvek nechávám v nezměněné podobě pro připomenutí, čím si země před nedávnem prošla.
PŮVODNÍ PŘÍSPĚVEK Z 21. 8. 2022
„Na Srí Lanku by teď jel jedině blázen“, dozvěděla jsem se včera v diskuzi na cestovatelském fóru. „To chce koule tam teďka jet“, přizvukoval další diskutující. Blázen nejsem, koule taky nemám, zato mám doma dvě malé děti a dobře si proto rozmýšlím, do čeho půjdu a do čeho ne. Když se ale objevila možnost vyrazit k nám na Srí Lanku letos v srpnu, neváhala jsem ani vteřinu. Teď ležím pod palmou na pláži v Tangalle a pro všechny, které zprávy v médiích či diskuze na Facebooku odrazují od cesty na Srí Lanku, píšu tenhle blog. Dala jsem dohromady 7 nejčastějších dotazů, se kterými se na mě obrací naši hosté nebo lidé, kteří Srí Lanku zvažují. Neváhejte a přijeďte. Srí Lanka je pořád stejně krásná, lidé stejně milí, jídlo stejně dobré, jen je teď země taková, jako byla před 20 lety – téměř bez turistů, kterých si ale místní o to víc považují.
Proč je Srí Lanka v ekonomické krizi?
Long story short – pohár přetekl. Srí Lanka se dlouhé roky zadlužovala a půjčovala si na megalomanské „investiční“ projekty, ze kterých se jí pak nevrátila ani rupie. Všudypřítomná korupce, populistické snížení daní v ten nejnevhodnější moment, uměle regulovaný kurz rupie a další problémy pak vedly k tomu, že v dubnu 2022 se země ocitla na prahu bankrotu. Dva roky s covidem a válka na Ukrajině, která zvedla ceny ropy i potravin, už pak byly jen poslední „hřebíčky do rakve“. Místním se začalo žít hůř a hůř, inflace šla prudce nahoru (dosahuje až k 70 %), na ostrově začalo chybět zboží, které je potřeba dovážet a platit za ně v dolarech (např. ropa, plyn a další komodity) místní trávili dny v dlouhých frontách na plyn či benzín… Začalo docházet k dlouhým výpadkům elektřiny, školy musely zavřít, protože děti se do nich neměly jak dostat. Začala nejhlubší ekonomická krize za historii nezávislé Srí Lanky.
Proč místní protestovali?
Lidem postupně začala docházet trpělivost, začali čím dál častěji demonstrovat a požadovat odstoupení těch, které považovali za hlavní viníky: rodinu Rajapaksů, která je na Srí Lance u moci poslední dvě desetiletí. Nebudu se pouštět do větších rozborů, ale pokud vás toto zajímá, velmi dobře průběh demonstrací a celé zákulisí popisuje indolog Ondřej Himmer v rozhovoru pro Český rozhlas. Protesty vyvrcholily 9. července 2022, kdy se do hlavního města sjely statisíce lidí a pronikly až do prezidentského paláce. Svět obletěly obrázyk rozesmátých demonstrantů, jak se koupají v prezidentově bazénu. Část protestujícíh však také podpálila sídlo premiéra, odtud děsivé fotografie s patřičně šokujícími titulky v médiích. Podotýkám, že jinak po celou dobu probíhaly demonstrace poklidně a nenásilně. Prezident poté uprchnul ze země a následně odstoupil. Novým prezidentem byl parlamentem zvolen bývalý ministerský předseda Ranil Wickremasinghe. Ne všichni jsou s tímto výsledkem spokojeni, nicméně nejčastější postoj, se kterým se tu teď setkávám je, „back to work“. Lidé udělali, co mohli, teď je řada na nové vládě, zda se jí podaří situaci trochu zlepšit. A ačkoli je jasné, že to bude běh na dlouhou trať, určité výsledky tu jsou.
UPDATE 21. 7. 2023: Nové vládě se podařilo vyjednat půjčku od Mezinárodního měnového fondu. Ačkoli se opět jedná pouze o půjčku a není “vyhráno”, jedná se o důležitý zlom a situace v zemi se postupně zlepšuje.
Je Srí Lanka bezpečná?
To je asi nejzásadnější otázka, se kterou se na mne naši potenciální hosté obrací. A já s čistým svědomím odpovídám: ano, je. A to není jen můj osobní názor, bezpečnostní varování před cestou na Srí Lanku stahuje jedna země za druhou. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že teď (srpen 2022) se tu cítím stejně bezpečně, jako kdykoli jindy. Určitě je na místě opatrnost ve smyslu dávat si pozor na svoje věci, dříve bych třeba nechala klidně odemčené kolo před krámem, teď si ho radši zamknu. Ale že bych se bála místních, to opravdu ne, i v době těch největších demonstrací bylo zcela jasné, že jejich hněv směřuje k vládě, a rozhodně ne turistům.
Jak je to s nedostatkem paliv a dopravou po ostrově?
Nedostatek nafty a benzínu je realita, stejně tak, že cena dopravy šla nahoru. Jak jsem zmiňovala výše, paliva je potřeba dovážet a platit za ně v dolarech, což je přesně to, čeho se vládě nedostává. Situace s palivy byla nejhorší zhruba od poloviny do konce července, kdy na začátku měsíce přijel tanker a na další už prostě nebylo. I v této době jsme ale měli hosty a i v této době šlo sehnat auto na okruh po ostrově. Turismus je totiž zahrnut mezi tzv. „essential services“, tedy „nezbytné služby“, oficiálně registrovaní turističtí řidiči tak mají nárok na paliva přednostně. V tuto chvíli už se také podařilo nastavit určitý systém, ve kterém mohou místní jakž takž fungovat. Paliva jsou na příděl prostřednictvím QR kódu. Samozřejmě to není ideální, ale lidé tak alespoň ví, s čím mohou počítat a nemusí stát marně ve frontách. Za náš pobyt jsme u nás na jihu nepotkali žádnou. Už je také téměř v plné míře obnovena veřejná doprava, která je sice hodně nacpaná, ale to tak nějak patří k místnímu koloritu. I tuktuka lze kdykoli bez problémů sehnat, takže bych se nebála doporučit Srí Lanku i klasickým baťůžkářům, kteří chtějí po ostrově cestovat na vlastní pěst právě veřejnou dopravou.
UPDATE 21. 7. 2023: Paliv je již na ostrově dostatek. Místní sice pořád využívají přídělový systém, ale kvóta se neustále navyšuje a není problém paliva kdekoli sehnat.
Jde sehnat bez problémů jídlo a ubytování?
Ručička na mé váze hovoří jasně – hladem tu opravdu trpět nebudete. Ano, místní mají velký problém, protože ceny potravin šly prudce nahoru až o 70 %. Ano, letos byla mizerná úroda rýže a bude se muset dovážet. A ano, chudí lidé na jídlo nemají, musí z jídelíčku například vynecávat maso, ryby či vejce a do chudoby se zároveň propadá stále více lidí, kteří v důsledku krize přišli o práci. To vše ale neznamená, že tu není jídla dostatek. Obchody jsou plně zásobené, snad chybí některé zboží z dovozu jako jsou čokolády, ale já koupila vždy vše, co jsem chtěla. Restaurací je otevřeno méně než obvykle, ale u nás na jihu je to dáno i tím, že je mimosezóna. I tak se vždy nějaká otevřená restauračka najde, otevřená jsou také místní „bistra“ nebo se můžete domluvit s někým z místních, ať vám uvaří – my takhle třeba rádi dali vydělat rybářům, kteří nám připravili BBQ přímo na pláži. O jídlo zkrátka nemusíte mít obavy. No a pokud jde o ubytování, tak to není problém vůbec, většina hotelů má otevřeno.
Jak je to s výpadky proudu?
I tady je dobrou zprávou, že situace je stabilizovaná. Odstávky proudu jsou hlášeny dopředu, v médiích či od místních zjistíte, kdy nepůjde proud právě tam, kde se nacházíte. Momentálně jsou odstávky asi na 2 hodiny denně, rozděleno do dvou úseků přes den a večer. Ten denní výpadek jsme ani nepocítili – buď jsme na pláži či na výletě, večerní nám občas vyjde do večeře – tak si holt dáme romantiku při svíčkách. Mimochodem, i toto je jako před 20 lety, kdy sem naše mamka zamířila poprvé, výpadky byly na denním pořádku a hlášené nebyly vůbec. Tehdy nám to nevadilo a myslím, že i teď to jde bez újmy zvládnout. No a pro náročnější je tu spousta hotelů, které mají i vlastní generátor, takže výpadky nemusíte pocítit vůbec. A pokud jde o internet, když vypnou proud, nefunguje samozřejmě ani wifi, nicméně po dobu odstávky je možné používat data na mobilu (místní SIM vás včetně datovéh balíčku na měsíc vyjde na pár korun).
UPDATE 21. 7. 2023: Plánované odstávky proudu již neprobíhají, elektřina funguje. Může dojít k výpadku, na Srí Lance se tak děje častěji než u nás, ale jde o ojedinělé případy.
Jaké jsou teď ceny na Srí Lance?
Pro mne zatím největší překvapení – většina věcí nás vychází levněji než dříve! Ceny šly sice opravdu nesmírně nahoru, ale zároveň devalvovala rupie. Jinými slovy, zatímco dříve jste dostali za 1 korunu cca 8-9 rupií, dnes je to 15 Rps. To zvýšené ceny více než bohatě kompenzuje. Takže jen pár příkladů pro představu, za jídlo v bistru (dvě porce rice and curry a jedny string hoppers) jsme zaplatili 830 rupií – tedy celých 55 Kč pro 3 lidi! Dnes večer v plážové restauraci jsme za dvoje krevety, jednu rybu, to vše se salátem, přílohou a pitím, zaplatili 8000 Rs – 533 Kč za 3 osoby. Co je určitě dražší než dříve je doprava – ale opět díky kurzu ne zas tak dramaticky. Dříve jsme platili za transfer dodávkou pro 6 osob z letiště až k nám 20 000 Rs (v té době cca 2000 Kč), teď je to 40 000 Rs (2600 Kč). Cenám na Srí Lance se podrobně věnuji v tomto blogu.
UPDATE 21. 7. 2023: Rupie v průběhu roku trochu posílila, nicméně kurz pro nás zůstává stále velmi výhodný. V červenci 2023 dostanete za 1 Kč cca 14 rupií.
Taková je tedy aktuální situace na Srí Lance. Jak to vnímám já, země se vyhrabala z prvotního šoku a podařilo se nastavit systém, ve kterém se dá jakž takž fungovat. A jako turisté si v podstatě ani nemusíte všimnout, že se tu děje něco nezvyklého. Země teď cestovatele ze zahraničí potřebuje víc, než kdy předtím. Bude trvat dlouho, než se ekonomika vzmátoří, turismus je ale tím nejrychlejším způsobem, jak do země přinést tolik potřebnou zahraniční měnu a jak přímo pomoct místním – od paní, u které si na trhu koupíte kokos, přes rybáře, který vás rád vezme na vyjížďku na moře až po provozovatele ubytování, kteří dávají práci dalším lidem. Ti všichni tu na vás čekají s otevřenou náručí. Kurz je pro nás výhodný a na památkách se nebudete muset mačkat s davy turistů. Nenechte si tuhle šanci ujít.
Pár tipů na cestu
- Přidejte se na Facebooku ke skupině Češi a Slováci na Srí Lance. Lidé zde sdílí své aktuální zkušenosti ze Srí Lanky, a to nejen cestovatelé, ale i lidé, kteří na Srí Lance trvale žijí a zemi dobře znají.
- Při koupi letenek si dobře pročtěte podmínky pro případnou změnu termínu nebo zrušení letu, případně si letenky pojistěte. Kupujte nejlépe přímo od letecké společnosti nebo spolehlivého prostředníka. Pokud by se situace zhoršila, budete si moci let přebookovat nebo si nechat vrátit peníze.
- Vyberte si ubytování, které vám garantuje vrácení peněz, pokud nebude možné na Srí Lanku kvůli aktuální situaci vycestovat – my třeba tuto možnost našim hostům v Tropical Garden nabízíme.
- Měňte v oficiálních směnárnách nebo vybírejte z bankomatu. Na černém trhu lze stále nakoupit rupie o trošku výhodněji, než je oficiální kurz. Prosím, nedělejte to. I oficiální kurz je pro nás cizince velmi výhodný a zemi tak pomůžete dvakrát. Dolary/eura, které rozměníte oficiálně, putují vládě, která za ně nakupuje importované zboží. Vašimi rozměněnými rupiemi pak už můžete podpořit, koho si sami vyberete…